Proje Videosu
  • Proje Adı

    Minyatür Yaşamlar Sergisi

Açıklama

GA Çocuk, geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bebek evlerini “Minyatür Yaşamlar” sergi ve etkinlik projesi ile Türkiye’nin dört bir yanında çocuklarla buluşturuyor.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yer alan 321 Çocuk Müzesine ilişkin araştırmalar sonucu, psikologların, sanatçıların, çocuk gelişim uzmanlarının katkılarıyla GA Çocuk tarafından geliştirilen “Minyatür Yaşamlar” sergi ve etkinlik projesi, Türkiye’nin dört bir yanında çocuklarla buluşmaya devam ediyor. Çocukları olduğu kadar yetişkin ziyaretçileri de derinden etkileyen proje, oyuncağın kişisel tarihine ilgi duyan herkesi kucaklıyor. “Minyatür Yaşamlar” şu ana kadar 20.000’i aşkın çocuğa ve aileye ulaşarak müze kültürünü kamusal alana yaymak adına büyük bir adım attı.

İlkel biçimleri Antik çağlara kadar uzansa da olgunlaşmış biçimleri ile 16. Yüzyıla kayıtlanan Bebek Evleri, günümüze kadar değişen ve gelişen formlarıyla kültür tarihimize ayna tutuyor. Bu minyatür yapılar, tarih boyunca birer koleksiyon objesi ya da oyuncak olarak kabul görmelerinin yanı sıra dönemlerinin yaşam tarzlarını modelleyen yapılarıyla daima ilgi gördü.

Minyatür Yaşamlar Sergisi, boyutları 13x15 cm ile 85x110 cm arasında değişen 20 adet bebek evi içeriyor. Sekiz kişilik bir ekibin yaklaşık 1,5 yılda tamamladığı koleksiyon, tamamıyla el yapımı olup, her bir parça doğal ölçekteki bir mimari yapıyı modelliyor.

Minyatür Yaşamlar sergi ve etkinlik projesi bir sanat galerisi olarak dekore edilmiş 36 metrekarelik özel bir alanda gerçekleştiriliyor. Alanın dış cephesinde çeşitli mimari stillerde üretilmiş özgün bebek evleri sergilenirken, iç mekânda sergiyle uyumlu mimari tasarım etkinlikleri düzenleniyor. Katılımcı minikler ve aileleri sergiyi rehber eşliğinde ziyaret ettikten sonra çocuklar iç mekânda akranlarıyla buluşarak minyatür evleri dekore ediyor ve kendi bebek evlerine sahip oluyorlar.

Beyinle bedensel gelişimi paralel devam ettirebilmek, takım halinde çalışabilme yeteneği kazandırmak, farklı ortamlara uyumu kolaylaştırmak, özgüven ve ifade yeteneğini artırmak amacıyla yapılandırılan atölyeler; çocukların gözlem, araştırma, algılama, yaratıcılık, farkındalık, adaptasyon gibi mental ve motor becerilerini geliştirmeye yönelik. Atölyeler, çocukların öğrenme yöntemleri eğitimler öncesinde test edilerek hazırlanmakta yaşları ve gelişim evreleri dikkate alınarak 3C + Program (Creative Crazy Comprehension/Genious) ile desteklenerek hazırlandı.

 

Whatsapp Destek

iletisim Ekibi

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?